Shake Shack BLT Shack Burger Price, Cal. & Reviews

All-natural Applewood Smoked bacon, lettuce, tomato, ShackSauce. (Contains: Milk, Egg, Wheat, Soy, Sesame)
| Item | Price | Calories |
|---|---|---|
| BLT | $6.99 | 380 cal |
Nutrition Facts
BLT Burger (Single)
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Calories | 380 cal |
| Total Fat | 26g |
| Saturated Fat | 8g |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | 45mg |
| Sodium | 950mg |
| Total Carbohydrates | 25g |
| Dietary Fiber | 2g |
| Sugars | 5g |
| Protein | 12g |
(Note: Nutritional values increase for Double and Triple versions.)
Customization
Change your Bun Style
| Item | Price | Calories |
|---|---|---|
| Lettuce Wrap (Remove Bun) | 0 | -180 cals |
| Gluten Free Bun | $0.99 | -40 cals |
Add something else
| Item | Price | Calories |
|---|---|---|
| Avocado | $1.99 | 0 cals |
| Crispy Onions | $1.29 | 0 cals |
| Cherry Peppers | $0.50 | 0 cals |
Any other requests?
| Well Done | 0 Cal. |
| Add Side of Shack Sauce | 0 Cal. |
Allergen Information
| Ingredient | Contains |
|---|---|
| Potato Bun | Milk, Wheat, Gluten |
| Bacon | — |
| Shack Sauce | Egg, Soy |
| Lettuce, Tomato | — |
| Crispy Onions | —- |
| Pickles | — |
Availability in USA
The Shake Shack BLT is not always a permanent menu item.
Available at select Shake Shack locations in the USA
Often released as a limited-time or seasonal item
Not officially available in many international regions
Is It Vegetarian?
No, the BLT is not vegetarian because it contains bacon and egg-based sauce
What to Eat with Shake Shack BLT Shack Burger(Best Combos)
| Menu Item | Price | Calories |
|---|---|---|
| Crinkle-Cut Fries | $ 4.49 | 470 Cal. |
| Cheese Fries | $ 5.99 | 710 Cal. |
| Shack made Lemonade | $3.79 | 160 Cal |
| Black & White Shake | $5.29 | 760 cal |
| Chicken Bites (6 pc) | $5.89 | 300 cal |
| Vanilla Custard Cup | $4.29 | 210 Cal |
| Shack Hot Dog | $4.59 | 410 cal |
| Fifty/Fifty Drink | $3.49 | 120 cal |
| Veggie Shack™ | $9.49 | 630 cal |
FAQs
REVIEWS
The BLT Burger was fresh and flavorful. The bacon was crispy, and the lettuce and tomato added a nice freshness that balanced the beef. It’s a great mix of classic burger and BLT sandwich vibes.
—Matthew Harris
I liked how light this burger felt compared to others. The bacon had a good crunch, and the veggies made it feel less heavy. It’s simple, but the ingredients work really well together.
—Ashley Green
This burger is all about balance. The juicy patty, crispy bacon, and fresh toppings create a really satisfying bite. It’s not too heavy, but still packed with flavor.
—Justin Clark
