Shake Shack Shack Burger® Price, Cal. &( Reviews, Update 2026)

A made-to-order quarter pound* per patty of 100% Angus beef with American cheese, lettuce, tomato, and ShackSauce on a toasted potato bun. (Contains: Milk, Egg, Wheat, Soy, Sesame) *Approximate weight per patty is 4oz before cooking
| Item | Price | Calories |
|---|---|---|
| ShackBurger (Single) | $7.49 | 500 Cals |
| ShackBurger (Double) | $10.29 | 760 Cals |
| ShackBurger (Triple) | $13.79 | 750 1020 Cals |
ShackBurger (Single)
Nutrition Facts
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Calories | 500 cal |
| Total Fat | 32g |
| Saturated Fat | 15g |
| Trans Fat | 1g |
| Cholesterol | 90mg |
| Sodium | 1050mg |
| Total Carbohydrates | 35g |
| Dietary Fiber | 2g |
| Sugars | 6g |
| Protein | 26g |
(Note: Nutritional values increase for Double and Triple versions.)
Customization
Change your Bun Style
| Item | Price | Calories |
|---|---|---|
| Lettuce Wrap (Remove Bun) | 0 | -180 cals |
| Gluten Free Bun | $0.99 | 70 cals |
Make it even better
| Item | Calories |
|---|---|
| Cheese | 70 Cal |
| Lettuce | 1 Cal |
| Tomato | 5Cal |
| ShackSauce | 60Cal |
Add something else
| Item | Price | Calories |
|---|---|---|
| Pickles | – | 1cals |
| Avocado | +$1.99 | 60 cals |
| Cherry Peppers | +$0.50 | 10 cals |
| Sub Veggie Patty | $0.99 | 0 cals |
| Sliced Onions | 5cals | |
| Bacon | +$1.99 | 70 Cals |
| Crispy Onions | +$1.29 | 0 cals |
Any other requests?
| Well Done | 0 Cal. |
| Add Side of Shack Sauce | 0 Cal. |
Allergen Information
| Ingredient | Contains |
|---|---|
| Angus Beef Patty | — |
| Martin’s Potato Roll | Milk, Wheat, Egg, Sesame, Gluten |
| American Cheese | Milk |
| ShackSauce | Egg, Soy |
| Lettuce, Tomato | — |
Availability of Shake Shack ShackBurger in the USA
The Shake Shack ShackBurger is available year-round at most Shake Shack locations across the United States. It’s one of the most popular burgers on the Shake Shack menu, making it widely accessible in major cities like New York, Los Angeles, Chicago, and Houston.
Is It Vegetarian?
No, the Shake Shack ShackBurger is not vegetarian.
What to Eat with a Shake Shack ShackBurger? (Best Combos)
| Menu Item | Price | Calories |
|---|---|---|
| Crinkle-Cut Fries | $ 4.49 | 470 Cal. |
| Cheese Fries | $ 5.99 | 710 Cal. |
| Shack made Lemonade | $3.79 | 160 Cal |
| Black & White Shake | $5.29 | 760 cal |
| Chicken Bites (6 pc) | $5.89 | 300 cal |
| Vanilla Custard Cup | $4.29 | 210 Cal |
| Shack Hot Dog | $4.59 | 410 cal |
| Fifty/Fifty Drink | $3.49 | 120 cal |
| Veggie Shack™ | $9.49 | 630 cal |
FAQs
REVIEWS
The ShackBurger is simple but really tasty. Juicy beef and that ShackSauce just make it perfect.
— Michael.
I loved how fresh everything tasted. The bun was soft, and the flavor was super satisfying.
— Emily.
Honestly, it’s one of the best simple burgers I’ve had. Great balance of flavor and texture.
— David.
