Shake Shack Smoke Shack® Burger Price, Cal. & Reviews

A made-to-order quarter pound* per patty of 100% Angus beef with American cheese, applewood-smoked bacon, chopped cherry peppers, and ShackSauce on a toasted potato bun (Contains: Milk, Egg, Wheat, Soy, Sesame) *Approximate weight per patty is 4oz before cooking
| Item | Price | Calories |
|---|---|---|
| SmokeShack® (Single) | $9.49 | 570 cal |
| SmokeShack® (Double) | $12.49 | 830 cal |
| SmokeShack® (Triple) | $15.49 | 960 cal |
Nutrition Facts
Smoke Shack Burger (Single)
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Calories | 570 cal |
| Total Fat | 38g |
| Saturated Fat | 17g |
| Trans Fat | 1g |
| Cholesterol | 105mg |
| Sodium | 1230mg |
| Total Carbohydrates | 30 |
| Dietary Fiber | 2g |
| Sugars | 6g |
| Protein | 29g |
(Note: Nutritional values increase for Double and Triple versions.)
Customization
Change your Bun Style
| Item | Price | Calories |
|---|---|---|
| Lettuce Wrap (Remove Bun) | 0 | -180 cals |
| Gluten Free Bun | $0.99 | -40 cals |
Currently included
| Item | Price |
|---|---|
| Cheese | 70 cals |
| Bacon | 70 cals |
| Cherry Pepper | 10 cals |
| Shack Sauce | 60 cals |
Add something else
| Item | Price | Calories |
|---|---|---|
| Side of Pickled Jalapeños | $0.49 | 10 cals |
| Sub Veggie Patty | $0.99 | 1 cals |
| Lettuce | 0 | 5 cals |
| Tomato | 0 | 0 cals |
| Sliced Onions | 0 | 5 cals |
| Pickles | 0 | 1 cals |
| Avocado | $1.99 | 60 cals |
| Crispy Onions | $1.29 | 110 cals |
| Extra Bacon | $1.99 | 70 cals |
Any other requests?
| Well Done | 0 Cal. |
| Add Side of Shack Sauce | 0 Cal. |
Allergen Information
| Ingredient | Contains |
|---|---|
| Potato Bun | Milk, Wheat, Gluten |
| Bacon | — |
| Shack Sauce | Egg, Soy |
| Lettuce, Tomato | — |
| Crispy Onions | —- |
| Pickles | — |
Availability in USA
The Shake Shack SmokeShack Burger is a smoky, flavorful burger made with Angus beef, crispy bacon, and spicy cherry pepper relish. It’s perfect for those who love bold taste.
Is It Vegetarian?
No, the Shke Shack Smoke is not vegetarian because it contains bacon and egg-based sauce
What to Eat with Shake Shack Smoke Burger(Best Combos)
| Menu Item | Price | Calories |
|---|---|---|
| Crinkle-Cut Fries | $ 4.49 | 470 Cal. |
| Cheese Fries | $ 5.99 | 710 Cal. |
| Shack made Lemonade | $3.79 | 160 Cal |
| Black & White Shake | $5.29 | 760 cal |
| Chicken Bites (6 pc) | $5.89 | 300 cal |
| Vanilla Custard Cup | $4.29 | 210 Cal |
| Shack Hot Dog | $4.59 | 410 cal |
| Fifty/Fifty Drink | $3.49 | 120 cal |
| Veggie Shack™ | $9.49 | 630 cal |
FAQs
REVIEWS
The Smoke Burger was fresh and flavorful. The bacon was crispy, and the lettuce and tomato added a nice freshness that balanced the beef. It’s a great mix of classic burger and BLT sandwich vibes.
—Matthew Harris
I liked how light this burger felt compared to others. The bacon had a good crunch, and the veggies made it feel less heavy. It’s simple, but the ingredients work really well together.
—Ashley Green
This burger is all about balance. The juicy patty, crispy bacon, and fresh toppings create a really satisfying bite. It’s not too heavy, but still packed with flavor.
—Justin Clark
